روایاتی از ائمه درباره خروج سفیانی

امام زین العابدن علیه السلام فرمود: همانا امر حضرت قائم علیه السلام از سوی خدا حتمی وابرامی است وکار سفیانی نیز از خدا حتم است وقیام قائم علیه السلام نخواهد بود مگر بخروج سفیانی.(یوم الخلاص ص 683)

به نقل از عبد الملک بن اعین گفت: در خدمت حضرت
امام باقر علیه السلام بودم درباره ی حضرت قائم علیه السلام مذاکره شد، من عرض کردم: امید است که ظهورش بزودی صورت گیرد وخروج سفیانی واقع نشود. فرمود: نه به خدا قسم خروج سفیانی امر حتمی است وناگزیر واقع خواهد شد.(بحار ج 52 ص 249)

رسول اکرم صلَّى الله علیه وآله وسلَّم فرمود:
سفیانی با سیصد وسیزده سوار خروج می کند تا به دمشق رسد وهنوز ماه مبارک رمضان نرسیده سی هزار نفر از قبیله کلب با او بیعت کنند او سپاهی به سوی عراق فرستد ودر بغداد صد هزار نفر بکشد وبسوی کوفه روند وآنجا را خاک کنند.(یوم الخلاص ص 671)

امام صادق (ع): خروج سفیانی از امور حتمی است و خروج او در ماه رجب است. از آغاز خروج تا پایان عمرش ۱۵ ماه است. شش ماه تمام جنگ می کند، هنگامیکه بر مناطق بیگانه(دمشق، حمص، حلب، اردن، فلسطین یا قنصرین) تسلط پیدا کرد ۹ ماه حکومت می کند حتی یکروز اضافه نمی شود.(بحار الانوار جلد 52 ص 448 و 248)

امام صادق (ع) :هنگامیکه سفیانی بر ۵ منطقه ( دمشق، ‌حمص،‌ حلب،‌ اردن و قنسرین ) تسلط یابد ۹ ماه برای او بشمارید.( بحار الانوار ج 52 - ص 206)

رسول اکرم (ص) :فتنه ای ست که اهل مغرب و مشرق با هم می جنگند . در حال جنگ آنان در اثنای اشغال نایره سفیانی از وادی یابس خروج می کند.(بحار الانوار ج ۵۲ ص ۱۸۶)

امام صادق (ع) : وقتیکه اختلاف افتاد بین پسران عباس ( عراق ) آنها سلطان ایشان اند ( بین دولت و مسوولانشان ) و طمع کند در ملک ایشان کسی که طمع نکرده است و عرب عنان های خود راپاره کنند. مردم لجام گسیخته شوند و هر صاحب قدرتی قدرت خودرا ظاهر کند و سفیانی ظاهر شود و یمانی رو آورد و حسنی حرکت کند. بیرون می آید صاحب الامر ( قائم ).(بحار الانوار ج ۵۲ ص ۲۴۱)

امام صادق (ع) :ای سدیر ....! نشانه خروج سفیانی ۳ پرچم در شام به اهتزار در می آید ... حسنی و اموی و قیس در حالیک با هم نزاع و جنگ دارند سفیانی خروج می کند و آنان را درو می کند. کشتاری که مانند آن را هیچ گاه ندیده ای! (بحار الانوار - علامه مجلسی ص ۲۷۱ و ۲۷۰ )
و در بعضی دیگر از احادیث سه پرچم درگیر را بنام اصهب و ابقع و سفیانی نام برده است.

امام علی (ع) فرموده اند:در شام خروج می کند و مردم شام او را گردن می نهند جز چند طایفه از آنان که بر حق پایدارند … با سپاهی بسیار (پر تاخت و تاز) به مدینه می آیند تا آنگاه که به دشت مدینه می رسد خداوند او را به زمین فرو می برد

امام علی (ع) فرمودند :هنگامی که دو نیزه در شام برخورد کنند (رد و بدل شوند) از یکدیگر بازنگردند مگر آنکه نشانه ای از نشانه های خداوند پدیدار شود.

امام باقر(ع) می فرماید:سفیانی با ابقع می جنگد و او و افرادش را به قتل می رساند، سپس اصهب را می کشد و مقصد بعدی او، عراق است. او سپاهش را از قرقیسیا عبور می دهد و آنها در آنجا به جنگ می پردازند و سفیانی سپاه دیگری به کوفه روانه می کند.

امام صادق (ع): ما و اولاد ابوسفیان دو خاندانی هستیم که بخاطر خدا با یکدیگر دشمنی داریم. ما می گوئیم خداوند راست گفت آنها می گویند خداوند دروغ گفت... ابوسفیان به جنگ پیامبر برخاست و معاویه فرزند ابوسفیان به جنگ علی بی ابی طالب (ع) رفت. و یزید پسر معاویه به نبرد با حسین (ع) پرداخت و سفیانی به مصاف با حضرت قائم (عج) برمی خیزد. (بحارالانوار ج 52 علامه مجلسی ص 109)

رسول اکرم (ص):سپاه سفیانی بغداد را ویران می سازند و بسوی کوفه حرکت می کنند و حوالی کوفه را آتش می شکند و بسمت شام براه می افتند و اسرا و غنائم جنگی را باخود میبرند آنگاه پرچمی که پرچم هدایت است ( سید خراسانی) از سمت کوفه حرکت می کند و سپاه سفیانی را تار و مار می سازد و آنچه اسیر و غنیمت دست آنان است باز می ستاند و یکنفر گزارشگر هم از آنان باقی نمی گذارد.(بشارت الاسلام ص ۲۷۷ و ۲۱ ،الزام الناصب ص ۱۸۸،روزگار رهایی ص ۱۰۴۱ و ۱۰۴۲)

مناطق این درگیری و آغاز آنها عمدتا حمص و حلب است ( الان نیز عمده مناطق درگیر در سوریه همین شهرها و مناطق است ) . در واقع سفیانی جنگش را از مناطق پنج گانه ای که روایت ها به آن اشاره شده، آغاز می کند. مناطق پنج گانه عبارتند از «دمشق»، «اردن»، «حمص»، «حلب» و «قنسرین» و به بیان دیگر او جنگ خود را از سرزمین شام آغاز می کند و بر آن چیره می شود . سپس از آنجا به عراق و حجاز می رود. روایات بسیاری از شورش ها، جنگ ها و زلزله ها در شام و دمشق، خبر می دهد. امّا از آنجا که سفیانی از دمشق خروج می کند، نقش آنجا پررنگ تر می شود. در برخی از روایات سفیانی از «وادی یابس» (مرز بین سوریه و اردن) ظهور می کند و در برخی دیگر از دمشق می آید.
در «غیبت» نعمانی به نقل از امام باقر (ع) آمده است:«منتظر بانگ سفیانی باشید که به طور ناگهانی از دمشق شنیده می شود، در این بانگ فرج عظیمی برای شماست، زیرا که این بانگ نوید بخش پیروزی بزرگ شماست»


خدایا فرج مولایمان مهدی فاطمه (عج) را برسان
امام زمان (عج) فرمودند: برای فرج زیاد دعا کنید ، چرا که این زیاد دعا کردن خود فرج و گشایش کار شماست
حی علی المهدی (عج)
اللهم عجل لولیک الفرج

/ 4 نظر / 37 بازدید
الهام

سلام مایل به تبادل لینک باشماهستم.خبربدید.التماس دعا

پرهام

راستی شما نیز با افتخار لینک شدید [گل]

MSH

سلام خسته نباشید با توجه به گسترش روز افزون فعالیت های مجازی ابلیسیان، و ضرورت فعالیت وبلاگ های مذهبی لازمه که ما به عنوان جلوه های مجازی دینی از هم حمایت کنیم و همکاری و تعاملمونو با تبلیغ هم نشون بدیم... ان شاالله که همین حمایت تاثیر کارمونو بیشتر کنه ... شما لینک شدید لطفا ما رو با نام "آخرین سردار" لینک کنید www.akharinsardar133.mihanblog.com

عاشق کوهستان

زنده باشید طاعات و عباداتتون قبول باشه اللهم عجل لولیک الفرج ...[گل]