فوائد قرائت سوره مبارکه یاسین(قلب قرآن)

و او را مشایعت نمایند تا به قبرش برسانند و بعد از آن که داخل قبرش نهادند، ملائکه همان جا عبادت کنند و ثوابش را در نامه عمل او بنویسند، قبرش تا چشم او کار مى کند وسیع مى شود و او را فشار نمى دهد و نورى از قبرش تا آسمان بالا مى رود.

28-خداوند در روز قیامت به او مى فرماید: اى بنده من ! شفاعت کن تا شفاعت تو را درباره همه کسانى که شفاعت آنان را نموده اى قبول نمایم .

29-خواننده آن را در ایستگاه هاى قیامت نگاه نمى دارند و بدون حساب داخل بهشت مى نمایند.

30-او را به واسطه گناهانش داخل جهنم نمى کنند و پرونده عمل او را باز مى گذارند در حالى که گناهى در آن دیده نمى شود و موجب تعجب ملائکه واقع مى شود.


فلسفه سوره یس ، قلب قرآن :

در حدیث آمده است که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند:

 " لَوَدِدْتُ أَنَّها فی قلبِ کلِّ إنسانٍ مِنْ أُمَّتی ؛ به خدا دوست داشتم که سوره یس ، در قلب هر یک از افراد امّت من جای گیرد و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد .

 

سوره مبارکه یس قلب ، حیات و عصاره قرآن کریم است

 

چنانکه در احادیث ، هم از پیامبر اکرم (ص) و هم از حضرت امام جعفر صادق (ع) رسیده است که فرموده‌اند:

 

" إنَّ لِکلِّ شیءٍ قلباً و قلبُ القرآنِ یس ؛

هر چیزی حتماً دارای قلبی است و قلب قرآن سوره یس است" .

 

در توضیح علت اطلاق قلب قرآن بودن بر سوره ی یس ، ‌باید گفت که قلب برای هر موجود زنده نقش اساسی و بنیادی را ایفا می کند به گونه ای که بدون داشتن قلب ، آن موجود زنده نمی تواند به حیات خود ادامه دهد . طبق روایت یاد شده ، اگر قرآن  را به یک موجود تشبیه کنیم ، سوره ی مبارک یس قلب آن خواهد بود . این امر نشان می دهد که در این سوره به مهمترین و اساسی ترین مسایل اسلام که شامل اصول اعتقادات اسلام مثل توحید ، نبوت ، معاد و خالقیت می شود ، اشاره شده است . به همین خاطر این سوره قلب قرآن نام گرفته است.

سوره ی یس نخست سخن از رسالت پیامبر اکرم (ص)  و قرآن مجید و هدف از نزول آن و پیروان آن به میان می آورد سپس در بخش دیگری رسالت سه نفر از پیامبران الهی و چگونگی دعوت آنها به توحید و مبارزه آنان با شرک را مطرح می کند و  در بخش دیگری که از آیه ی 33 به بعد شروع می شود به نکات جالب توحیدی و نشانه های عظمت خداوند می پردازد . در قسمت دیگر این سوره ، موضوعات مربوط به معاد و دلائل گوناگون حشر و نشر ، سؤال و جواب در قیامت ، پایان جهان و بهشت و جهنم سخن می گوید که به نکات تکان دهنده در این باره اشاره می کند . در پایان سوره ، صحنه های مختلفی از آفرینش ، زندگی ، مرگ ، انذار و بشارت را مطرح می کند و به انسان ها هشدارهای جدی می دهد .

اگرکمی ژرف اندیشانه تر بنگریم می بینیم که اگر حیات باطنی قرآن (کتاب آسمانی) وارد حیات باطنی انسان شود و انسان به حقایق سوره ی یس برسد و قلب قرآنِ آسمانی بر قلب انسان زمینی بتابد و این دو قلب بر هم منطبق گردند و یکی شوند ، انسان به چه مرتبه‌ای از علم و قدرت و معرفت ، صعود می‌کند و دست می‌یابد ؟!

 

 قلب قرآن و محکم شدن قلب انسانی :

علمای بزرگ تربیت معتقدند که « مربّی کامل » کسی است که بخواهد و بکوشد تا در زمان حیات خویش ، تربیت شدگان او به حقیقتها و معرفتهای نظری و عملی که خود او به آنها رسیده است ، برسند و واجد مرتبه‌ای که او شده است ، بشوند و در خودسازی به کمال مطلوب نایل آیند .

به نظر می‌رسد ، از همین‌جاست که می‌بینیم حضرت امام حسین (ع) در شب عاشورا ، هنگامی که اصحاب خالص می‌مانند به آنان ـ چنانکه نقل کرده‌اند ـ در حالی که دو انگشت خود را در برابر آن جمع با ایمان و با صفا و شجاع می‌گیرند ، می فرمایند : بیایید و میان دو انگشت من نگاه کنید . آنان نگاه می‌کنند و مقامات خود را در جهانِ بعد می‌بینند ، و بدین گونه امام ، آن خالصانِ مخلص و مجاهد را به مرحله‌ای از مقامِ « نفس مطمئنّه » بالا می‌برد ، و اصحاب و یاران باوفای خود را به مرتبه‌ای مهم از « رؤیت ملکوتی » در عین حضور در عالم « مُلک » می‌رساند و اگر کسانی به مرتبه‌ای رسیده بودند را به مرتبه‌ای بالاتر سیر می‌دهد .

این امر باعث می‌شود تا افزون بر سیر و صعود باطنی ، حالت اطمینانی بس بیشتر به اصحاب دست دهد و روحیه آنان بسیار راسخ ‌تر شود و جمعیتی کوچک در برابر انبوه دشمن آن‌گونه ایستادگی کنند و به آن جهاد سنگین و بزرگ به راحتی جان دهند و حماسه‌ای بی نظیر در طول تاریخ انسان به نام « عاشورا » بیافرینند .

پس  امام حسین (ع) به عنوان یک امام و مربّی الهی خواستند مرتبه‌ای از مقام خودشان را ـ‌ که همان مقام والای داشتنِ « نفس مطمئنّه » است‌ ـ به یاران خویش نیز عطا کنند تا آنان بر حسب استعدادهای خود ـ ‌در همین دنیا و پیش از مرگ و شهادت‌ ـ از آن مقام برخوردار گردند.

 

قرآن و تربیت :

پیش از آن نیز، در سیره و روش تربیتی پیامبر گرامی اسلام (ص) ، به این امر مهم بر می‌خوریم و می‌نگریم که آن مربّی اکبر ، در نهایت صمیمیت و صفا ، به تبلیغ دین خدا و خواندن آیات قرآن کریم بر مردم و عمل کردن به آن آیات و بیدار کردن نفوس افراد امّت ‌به‌ویژه مستعدّان و پذیرندگان آداب تربیت الهی و پردازندگان به اعمال صالح ظاهری و باطنی (بدنی و قلبی) می‌پردازند . در این باره تلاش می‌کنند تا هر کس به اندازه استعداد خود ، یک فرد کامل شود و در پیمودن مراحل معرفت و انسانیتِ الهی خود ، پا جای پای پیامبر خویش گذارد و به معنای واقعی ، انسان « قرآنی » و انسانی « محمّدی » شود .

برگرفته از:سایت تک برگ
/ 19 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد

سلام مطلبت زیبابود نشنیده بودم تا حال

سیده محجبه

سلام و خدا قوت. با این پست بیشتر ما رو با سوره یس و فواید تلاوت این سوره مبارک آشنا کردید. امیدوارم ماجور درگاه الهی باشید و فردای محشر قرآن کریم شافع تون باشه.

fereshte

سلام با مطلب " توهین‌ علیه رزمندگان در هفته دفاع مقدس " به روزم. (روزنامه شرق به دنبال انتشار کاریکاتور توهین‌آمیز علیه رزمندگان و بسیجیان دفاع مقدس در تاریخ 4 مهر 91، از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.)

کلیدبهشت

وقتی داری از پله های زندگی بالا میری .... خدا همیشه یک پله از تو بالاتره ..... نه به خاطر اینکه خداست ..... نه به خاطر اینکه بزرگتره ..... برای اینکه دستت رو بگیره ... ..

گل حجاب عطر عفاف

سلام و خدا قوت پست بسیار زیبایی بود با وجود اینکه اکثر مردم راجع به خواص سوره یس می دانند بیشتر مطالبتون برایم جدید و جالب بود .

کلیدبهشت

سلام میاد امام رضا برشما مبارکباد دوست عزیز چرا که نه.با چه عنوانی لینک کنم؟؟؟؟؟؟؟