روش برخورد رسول الله با همسران خویش

پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم با همسران خویش با مهربانى و عطوفت و عدالت رفتار مى کرد، به ایشان به نظر مساوى مى نگریست و ترجیحى میانشان قایل نبود. حتى در مسافرتها هر کدامشان را که قرعه به نامشان اصابت مى کرد، با خود مى برد، تندخویى ها و بدزبانى همسران خویش را تحمل مى کرد و هیچ گونه خشونتى نسبت به آنها به کار نمى برد. بعضى از همسرانش از رفتار او سوءاستفاده کرده، گستاخى را به حدى رسانده بودند که اسرار داخلى آن حضرت را فاش مى ساختند.

[محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم، خاتم پیامبران، ج 1، ص 183] فاش کنندگان اسرار داخلى، جز حفصه و عایشه نبودند. این دو، عادت به این کار ناپسند داشتند و خداوند متعال به دنبال افشاى اسرار، امر به توبه شان فرمود.

[خصایص فاطمیه، ص 237] به دنبال جنگ پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم با بنى نضیر و بنى قریظه ، بعضى از همسرانش (عایشه و حفصه) تصور کردند، چون گنجینه هاى یهود به دست پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم افتاده، باید به فکر زندگى تجملى و اشرافى باشند. به همین خاطر از آن حضرت تقاضاى زر و زیور کردند، ولى با مقاومت پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم روبه رو شدند. رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلم سخنان درشت آنان را نشنیده گرفت. ابوبکر و عمر (پدران عایشه و حفصه) که از این ماجرا آگاه شدند، درصدد تنبیه دخترانشان برآمدند، ولى رسول خدا صلى اللَّه علیه و آله و سلم آنان را منع فرمود و فقط به کم توجهى به آن دو اکتفا کرد.

پس از یک ماه متارکه، وحى نازل شد که زنان خود را به یکى از دو کار مخیر کن.یا باید با زندگى ساده و قناعت آمیز تو بسازند و به پاداش اُخروى نایل شوند و یا اینکه هر کدامشان را که در پى زندگانى پرتجمل هستند و این نوع زندگانى را بر تو ترجیح مى دهند، با تجهیزات کافى و به نحو شایسته رها کنى.

[محمد صلى اللَّه علیه و آله و سلم، خاتم پیامبران، ج 1، ص 386 و 387]

به طور کلى، رفتار پیامبر صلى اللَّه علیه و آله و سلم بر اساس احترام زن و مقام والاى او بوده است و این رفتار تا آخرین روز زندگانى آن حضرت ادامه داشت.

/ 6 نظر / 16 بازدید
فاطمه

سلام . واقعا این مطالب داغ دل ما رو تازه می کنند بعد از اون فیلم توهین آمیز حالا در کشور فرانسه روزنامه ای فکاهی به پیامبر رحمت ما توهین کرده اند . خدا لعنتشان کند . ممنون بابت این مطلب زیبا[گل][گل]

علی

سلام خیلی خوب بود

محمد

[گل]مطلب زیبایی بود[گل]

سیده محجبه

روی گل محمدی از اشک، تر شده‌ است با ما مصیبتی‌ست که عالم خبر شده ‌است با ما مصیبتی‌ست که ورد زبان شده با ما مصیبتی‌ست که خون جگر شده است دشمن به فتنه سنگر تصویر را گرفت لشکر نبرده‌ایم و نبردی دگر شده است آن سوی خنده‌ها، همه دندان گرگ بود اینک زبانشان به دهان ، نیشتر شده است از هیچ زاده‌اند و پی هیچ، زیسته شیطان ، بر این جماعت ابتر، پدر شده است نرود تیر بسته به زیبایی خدا زیبایی خدا ، به خدا بیشتر شده است عالم، هنوز در صلوات است و همچنان این رایت نبی ست که بر بام، بَر شده است سلام و خدا قوت. ممنون از حضورتون. با افتخار لینک شدید. موفق باشید. یا زهرا.

fereshte

سلام وب بسیار خوبی دارید با افتخار به لینک بهشتی ها پیوستید. موفق باشید